Jak se pokládají plovoucí podlahy

Autor Administrator (admin) na 08.01.2014
Poradna >>

Jak na pokládání plovoucích podlah

V dnešní době jsou plovoucí podlahy z různých materiálů velmi oblíbené a v interiérech také značně používané. Lamely plovoucích podlah se na podložku volně pokládají, slepují se v peru a drážce a nebo se spojují speciálním click zámkem – podlaha tedy “plave” a lépe reaguje na změny v interiéru. Pokládání plovoucích podlah je snadné, ale je třeba jisté zručnosti.

plovoucí podlahy

 1. Některé typy plovoucích podlah se potřebují před pokládáním aklimatizovat (alespoň 48 hodin). Dílce plovoucí podlahy proto uložte do místnosti, rozbalte a nechte odpočívat při teplotě alespoň 18oC.
 2. Podklad pro plovoucí podlahu musí být suchý, čistý a pevný. Například čerstvý beton je z důvodu přílišné vlhkosti nevhodný. Podklad překontrolujte pomocí latě a případné nerovnosti (nad 3 mm) musíte srovnat pomocí speciální tekuté hmoty (nivelace).
 3. Podkladový materiál (pěnovou folii, korek, plsť) roztáhněte podélně a podle potřeby sestřihněte. Pásy pokládejte s asi 20-ti centimetrovým přesahem a přelepte.
 4. První řadu lamel položte drážkou ke zdi a začněte od levého rohu. Lamelu vždy doklepněte nejdřív podélně a potom příčně. Tu poslední musíte seříznout podle potřeby.
 5. U stěn dodržujte centimetrové dilatační spáry, u větších místností mohou být větší. Můžete využít zajišťovacích klínků. Druhou řadu podlahy přesaďte nejlépe o polovinu lamely. Jako první kus můžete použít zbytek seříznuté lamely z konce první řady. Aby vždy navazovalo pero a drážka, musí být řezné strany položeny směrem ke stěně.
 6. Lamely s perem a drážkou na podklad nelepte. Nejdříve položte 3 řady nanečisto a pokud vše sedí jak má, lamely slepte. Lepidlo nanášejte na pero. Aby se zabránilo vnikání vlhkosti, lepidlo by mělo ze spáry vystupovat. Přebytečné množství setřete vlhkým hadříkem. První tři řady nechte schnout alespoň hodinu, zbývající lamely pak můžete položit najednou.
 7. U většiny plovoucích podlah se už lamely připojují speciálním click zámkem – nelepí se. Lamely přiložte k sobě do předepsané polohy a potom pomocí kladiva spojte. Lamely spojujte nejdříve po délce a potom po šířce. Koncové lamely dotáhněte stahovacím nástrojem.
 8. Lamely v poslední řadě podlahy budete muset asi všechny přiříznout. Nezapomínejte na nutnou centimetrovou dilatační spáru! Po seříznutí lamely pokládejte pomocí stahovacího nástroje.
 9. Pokud potřebujete vyříznout otvor pro trubky, nejprve si na lamelu nakreslete umístění otvoru plus jeden centimetr. Udělejte klínový řez směrem ke zdi a lamelu usaďte.
 10. Dřevěné dveřní zárubně zkraťte o výšku lamely včetně izolace a lamelu zasuňte. Pokud máte zárubně ocelové, lamely pokládejte centimetr od zárubní a spáru vyplňte těsnící hmotou.
 11. Podél stěn použijte soklové lišty v designu podlahy. Na řezání rohů je vhodné použít pokosovou pilu.
 12. Místa s přechodem ke koberci nebo jiné spáry se překrývají přechodovými lištami, které se připevňují k podlaze.

Při montáži a konečné úpravě plovoucí podlahy vždy postupujte podle pokynů výrobce.

Poslední změna: 13.01.2014 na 14:04:55

Zpět

print