Podlahy pro naše zvířecí miláčky

Autor Administrator (admin) na 25.04.2017
Poradna >>

Podlahy vhodné pro domácí miláčkyPokud jste majiteli některého ze čtyřnohých zvířecích miláčků a sdílíte s nimi společný prostor, je vhodné přizpůsobit byt či dům také jejich potřebám a nárokům, aby se zde mohli cítit stejně příjemně jako vy.

A jako ve většině případů je potřeba začít přímo od podlahy.

Správný výběr podlahy je tedy alfou a omegou spokojeného pohybu nejen vás , ale i vašich zvířecích kamarádů. Zatím co pro vás jsou klíčovými vlastnostmi její pevnost , odolnost a design podlahy, pro vaše zvířecí kamarády  je to hlavně teplota, co nejnižší kluznost a měkkost  povrchu. Výběr jejího vzhledu tedy ponecháme zcela na vás a soustředíme se na její typy a vlastnosti důležité pro vaše čtyřnohé mazlíčky.

 

 

Laminátová plovoucí podlaha

Tato varianta , ač je jedna z nejoblíbenějších a cenově nejdostupnějších, je bohužel nejméně vhodná. V podstatě,  z pohledu kritérií na její vhodnost, vyhovuje pouze z pohledu tvrdosti a snadného úklidu po nějaké „nehodě“ Vašeho miláčka. Avšak i ta musí být poměrně včas řešena, neboť laminátová plovoucí podlaha je citlivá na vyšší  vlhkost.  Dalším  problémem  je oprava poškozeného místa. V případě výrazného poškození např. drápky , je její oprava možná pouze výměnou celé lamely. Jestliže se takové místo nalézá uprostřed pokoje, znamená to rozebrat půl podlahy a samozřejmě také to, že si musíte v zásobě ponechat několik lamel navíc pro strýčka příhodu. Další výrazným nedostatkem je její chladnost a velmi vysoká kluznost. A posledním ne malým problém, je výrazná hlučnost při klapání drápků. Pokud tedy nakonec přece jen vyberete tento typ podlahy, zvolte odolnější variantu z vysokotlakého laminátu a ne melaminové krytiny z přímých laminátů.

Dřevěná plovoucí podlaha

Dřevěná plovoucí podlaha je určitě vhodnější variantou. Je to přírodní materiál, pro nohy i tlapky je pocitově teplá a příjemná. Obecně se dá uvést, že dřevěná podlaha není příliš kluzká, je relativně odolná, působí útulně a voní lépe než laminát. Vhodným druhem dřeva pro podlahu při soužití člověka a zvířete je dub. Jelikož má dub vysoký obsah tříslovin, dobře odolává střídání vlhka a sucha, navíc je velmi odolná, pevná a trvanlivá. V případě drobnějších odřenin a vrypů je jednodušší její oprava, dá se řešit prostým přebroušením povrchu.Další možností jak zvýšit její odolnost je lakování, to ovšem s sebou přináší zvýšení kluznosti, což vaší čtyřnozí neposední kamarádi příliš neocení. Pokud už tedy k lakování sáhnete, rozhodně ji v zájmu svých mazlíčků nevoskujte.

Linoleová podlaha – linoleum

Milovníci přírodních materiálů si mohou kromě dřeva zvolit také přírodní linoleum. Na trhu jich několik druhů, ale velmi praktické jsou ty, které můžeme položit plovoucím způsobem bez použití lepidel. Tento materiál je vysoce odolný a dobře se snáší s domácími mazlíčky. Nemusíme se obávat poškození od drápků, zbytky srsti se snadno odstraní vysavačem nebo mopem. Je také ideální pro lidi , kteří trpí astmatem, alergiemi a dalšími podobnými chorobami.Pro nohy vašich mazlíčků je na dotyk příjemná a s protiskluzovou úpravu bude i pohyb po ní, pro ně bezproblémový. Její nevýhodou je vyšší pořizovací hodnota.

Vinylová podlaha

Jako ideální podlaha se pro domácnosti s čtyřnohými kamarády jeví podlaha z vinylu , tedy z tvrzeného neměkčeného PVC. Tento materiál je vysoce odolný, velmi snadno se udržuje, podlaha je antistatická, takže prach, špínu i zvířecí chloupky snadno odstraníme hadrem nebo vysavačem. Bez problémů odolává i déletrvajícímu zalití tekutinou. Povrch může být strukturovaný s protiskluzovou úpravou, má tvarovou paměť – tím se velmi omezuje vznik rýh od drápků. Tento materiál také velmi dobře  tlumí  zvuk, což je výrazné především u psů, jejichž drápy jsou trvale vytažené.Podlaha je na dotyk příjemná, má velmi dobrou elasticitu, působí teple a pestrá nabídka dekorů vám umožňuje si vybrat z řady barevných provedení a povrchových úprav.

Další materiály

Majitelům psů, koček a dalších čtyřnohých kamarádů lze doporučit také podlahu z korku. Korková podlaha je příjemná, působí teple a díky její pružnosti pohyb na ni šetří i klouby. Patří však k dražším variantám, je u ní menší výběr barev a celková odolnost není příliš vysoká a je potřeba ji opatřit co nejodolnější povrchovou úpravou. Pro majitele větších psů se doporučuje použití vinylové krycí folie, která prodlužuje její životnost.

Dlažba je tvrdá, studená a bez protiskluzové úpravy je pohyb po ní pro Vaše mazlíčky nepříjemný.Je ovšem velmi odolná a pohodlná na úklid.

Pokud jde o koberce je to trochu složitější. Na jedné straně jsou pro vaše čtyřnohé spolubydlící vynikající pro pohyb a poležení, na druhé jsou nejvíce náchylné k poškození. Svádějí ke škrábání a kousání a špatně se čistí od zbytků srsti či znečištění. Pro chovatele mohou být akceptovatelným kompromisem  tmavší  zátěžové  koberce.

 

Poslední změna: 25.04.2017 na 09:24:06

Zpět

print