Jakou zátěžovou třídu podlahy zvolit

Autor Administrator (admin) na 08.01.2014
Poradna >>

Jakou zátěžovou třídu u podlahy zvolit?

podlahaPojem zátěžová třída znamená míru stálosti materiálu podlahy a její odolnosti proti opotřebení. Nízká zátěžová třída se doporučuje do místností, které nejsou příliš využívány (ložnice) a nejvyšší zátěžová třída může být použita i v dětských pokojích, kuchyních a chodbách. Nejdůležitější část podlahy je nosná vrstva, tvořící jádro lamely.

Zátěžové třídy podlah

Zátěžové třídy rozdělujeme na dvě základní kategorie: bytové interiéry (21, 22, 23) a komerční interiéry (31, 32, 33). Většinou u podlah nejdete kombinaci obou kategorií, podle kterých si vyberete vhodný materiál.

  • mírná zátěž 21/31 – podlaha vhodná do málo využívaných bytových a komerčních interiérů
  • střední zátěž 22/32 – podlaha vhodná do obývacího pokoje, jídelny a středně využívaných komerčních interiérů
  • vysoká zátěž 23/33 – podlaha vhodná do všech velmi využívaných interiérů, do dětského pokoje, kuchyně, kanceláře i chodby

Zátěžové třídy u dřevěné podlahy

Tvrdost u dřevěné podlahy je daná použitou dřevinou. Měkkými dřevy je borovice a smrk, středně tvrdými třešeň, olše a bříza, tvrdými jasan, buk a dub, velmi tvrdými jsou exotické dřeviny merabu a jatoba. Do velmi namáhaných interiérů se dřevěné podlahy nedoporučují, protože je zde velké riziko jejich ošlapání a odření.

Zátěžové třídy u laminátové podlahy

Laminátové podlahy lze díky vysoké odolnosti a snadné údržbě použít ve všech interiérech. Pouze do vlhkých interiérů se doporučuje použít laminátové podlahy speciálně upravené a do frekventovaných komerčních interiérů laminátové podlahy s vysokou zátěžovou třídou.

Pro výběr správné zátěžové třídy je velmi důležité, aby jste si předem určili, jak bude interiér využíván i v budoucnosti. Je vždy výhodnější zátěž nadhodnotit, než zvolit nižší třídu a poté zjistit, že odolnost podlahy není vyhovující.

Poslední změna: 13.01.2014 na 16:51:11

Zpět

print