Jak vybrat podlahy podle typu a zatížení místnosti

Autor Administrator (admin) na 04.10.2013
Poradna >>

Každý druh podlahového materiálu má odlišná specifika a odlišné výhody. Při rozhodování, jaký druh podlahy zvolíme pro danou místnost, bychom právě tyto přednosti měli porovnávat. Nedá se říci, že by jeden materiál byl vhodný pro všechny místnosti v domácnosti. I místnosti mají odlišné potřeby na vzhled, kvalitu a odolnost podlahy. Nyní si rozdělíme jednotlivé místnosti v domácnosti a popíšeme, které podlahy jsou pro ně oblíbené a vhodné.

Chodby a předsíně

Pro chodby a předsíně bychom měli volit takový podlahový materiál, který lze snadno udržovat. V deštivém počasí nebo v zimě si s sebou přinášíme také vlhkost na botách nebo i sníh. I když si boty sundáte ještě před vchodem, stále je velké riziko zašpinění podlahy. Proto se do chodeb nejčastěji vybírají hladké druhy podlah, které jsou snadné na údržbu a udržují se vytíráním. Protože v chodbách a předsíních velmi často chodíme v botách, musí být podlaha odolná proti poškrábání a opotřebování. Proto je dobré volit dlažby s vysokou otěruvzdorností, tedy vinylové podlahy nebo bambusové podlahy. Při volbě laminátových plovoucích podlah nebo podlahy z materiálu linoleum musíme velmi dbát na kvalitu povrchové úpravy. Využití koberců se na chodbě a v předsíni nedoporučuje.

Koupelna a WC

Dlažby v koupelnách a WC mají jeden zásadní požadavek. Musí být odolné proti vlhkosti a měly by disponovat také protiskluzovými vlastnostmi. Právě proto jsou do koupelen a WC nejoblíbenějšími materiály keramické dlažby. Odolnost proti vodě, široký výběr a možnost protiskluzové úpravy jsou jejími hlavními přednostmi. Keramické dlažby používá do koupelen a WC až 90% domácností. Zbylých 10% se snaží do koupelen využít některé moderní a méně tradiční druhy podlah. Nejčastěji podlahy bambusové nebo podlahy z přírodního kamene. Oba druhy mají do koupelen také potřebné vlastnosti.

Kuchyně

Kuchyně jsou z hlediska nároků na kvalitu srovnatelné s chodbami. Častý pohyb po určitých trasách má za následek rychlejší opotřebování podlahy. Proto také záleží na kvalitě povrchové úpravy podlahy. Podlaha musí být také odolná i proti nárazům a pádům kuchyňského náčiní. A protože je v kuchyních také zvýšená vlhkost, měla by podlaha mít i tyto vlastnosti. Proto se do kuchyní nejčastěji využívají keramické dlažby, PVC linoleum a v současnosti také korkové podlahy.

Ložnice

Ložnice nejsou zpravidla příliš zatěžovanou místností a tak ani nároky na odolnost a kvalitu nejsou příliš vysoké. Nejčastěji jsou tedy podlahy v ložnicích vybírány podle tepla. Nikdo z nás nechce hned ráno stoupnout na prochladlou podlahu. Proto se tedy v ložnicích nejčastěji využívají koberce nebo plovoucí podlahy v kombinaci s kusovými koberci s delším vláknem.

Obývací pokoje

Možná by se zdálo, že obývací pokoje jsou na výběr podlahy nejsložitější, ale opak je pravdou. Do obývacích pokojů se hodí téměř všechny druhy podlahových materiálů. Můžete vybírat keramické dlažby, laminátové podlahy, linoleum, dřevěné podlahy, parketové podlahy, vinylové podlahy, bambusové podlahy i koberce. Vše záleží hlavně na vašem vkusu a také na stylu domácnosti.

Nevíte si rady ? Přenechejte pokládku podlahy odborníkům

Pokud budete potřebovat odbornou pomoc s pokládkou jakéhokoli druhu podlahového materiálu, neváhejte a obraťte se na nás. Profesionální podlaháři Ekomplex si dokáží poradit s pokládkou jakékoli podlahy.

Poslední změna: 13.01.2014 na 16:56:23

Zpět

print